שמירה על היגיינת העיניים ונקיונן היא אחת מאבני היסוד בבריאות העין. דלקות, זיהומים ותגובות אלרגניות שונות יכולות להמנע כליל אם נקפיד על מספר כללי נקיון בסיסיים של העיניים, קלים לביצוע וחשוב שיהפכו לעניין שבשגרה.

הזנחה של היגיינת העיניים ואי הקפדה על שימוש במוצרי ניקוי ייעודיים לעיניים, למשל לצורך הסרת איפור, עלולים לגרום למגוון רחב מאד של סימפטומים, חלקם מטרידים ומציקים, אחרים בלתי אסתטיים, ואפילו מצבים שיכולים להחמיר את מצב העין ולגרום להסתבכויות.

לפניכם 7 בעיות נפוצות והתסמינים, הנגרמים, בין השאר, מחוסר היגיינה של העין. הגורמים להן, והתסמינים.

יובש בעיניים

אחד המצבים השכיחים ביותר בעיניים, שמאופיינים בעיניים יבשות, אודם בעיניים, גירוד, צריבה ותחושה של חול בעיניים. יובש בעיניים יכול להגרם בשל מגוון סיבות, ביניהן חשיפה לשמש, מחסור בנוזלים, היגיינת עין לקויה, ועוד.

בלפריטיס – דלקת עפעפיים

דלקת בעפעפיים (או דלקת שפת העפעף), היא שם כולל למקרים של דלקת בעפעפיים ובריסים. המחלה לא נרפאת בקלות ותסמינה כוללים יובש בעיניים, קשקשת על הריסים, עפעפיים אדומים ועוד. בלפריטיס עלולה להגרם כתוצאה ממגוון סיבות, ביניהן היגיינת עין בלתי מספקת, אלרגיות, ועוד.

שעורה בעין

בשפה המקצועית קרויה הורדאולום. זהו אבצס קטן שמופיע על גבי העפעף העליון, או התחתון, או סביב הריסים. כשהיא מופיעה על גבי העפעף היא לרוב עמוקה, כואבת ונמשכת זמן רב יותר מזו המופיעה על הריסים. תסמיניה כוללים, בין היתר, נפיחות, אדמומית וכאב.

בהמשך יופיעו גם דמעות, תחושת גירוי בעין, נפיחות בעפעף וקושי בעצימת העין. שעורה בעין עלולה להגרם כתוצאה מזיהום, אלרגיות, עדשות מגע, היגיינת עין בלתי מספקת.

נפיחות בעיניים

מאופיינת בעיניים נפוחות ו”עייפות”, חוסר נוחות, אדמומיות וגרד. הנפיחות עשויה להגרם עקב שעורה בעיניים, בלפריטיס, גוף זר, בכי ממושך, אלרגיות, ועוד.

דמעת

מצב בו נוצרות דמעות בעיניים ללא סיבה ברורה. זרימת הדמעות היא מוגברת ומתרחשת פעמים רבות. דמעת יכולה להגרם בעיקר בשל תעלת דמעות חסומה או צרה מדי, עקב נפיחות או דלקת.

צריבה בעיניים

בעיה שכיחה שמאפייניה העיקריים הם תחושת צריבה, תחושה של עצם זר שתקוע בחלל העין, תחושת חול בעיניים, עיניים אדומות, נפוחות ורגישות למגע. בין הגורמים לצריבה בעיניים מצויים יובש בעיניים, דלקת בעיניים, תגובה אלרגית למוצר או מזון או חומר קוסמטי, עישון ועוד.

עיניים אדומות

מאופיינות, כשמן, באדמומית בעיניים, רגישות עד כאב, תחושת יובש וגירוי. אדמומית בעיניים עלולה להיווצר עקב היגיינת עין בלתי מספקת, עייפות, אבק, חול או גופים זרים, יובש בעיניים, חשיפה לחומרים כימיים, אלרגיה ועוד.

בכל המקרים שתוארו לעיל, שמירה על היגיינת העין ושימוש בתכשירים ייעודיים לניקוי העין וסביבתה ימנעו, או לפחות יקלו משמעותית, את הסימפטומים. במידה וכבר קיימת אחת מהבעיות בעיניים, ניקוי נכון שלה והקפדה על איזור נקי ומטופל, יביאו להקלה מיידית ויסייעו בתהליך ההחלמה.

בנוסף לניקוי העיניים באמצעות תכשירים ייעודיים להן, כמו מוס לניקוי עפעפיים ומים מיסלריים להסרת איפור של המותג EYE LOVE YOU, חשוב להקפיד על שינה מספקת, תזונה נכונה, הימנעות מעישון וחשיפה מרובה לשמש, בדיקות עיניים תקופתיות ושתייה מספקת.

Back to list